Chór GAUDEAMUS PDF Drukuj Email

Myśl powołania chóru parafialnego przy parafii Narodzenia NMP w Jeżowem wyszła 2002 roku z inicjatywy ks. proboszcza Krzysztofa Pałaca. Pierwsze spotkanie chętnych do śpiewu w chórze miało miejsce 6 grudnia 2002. Zgłosiło się wówczas tylko pięć osób. Do kolejnego spotkania doszło 27 stycznia 2003. Przyjęto wówczas 40 osób. W skład jury wchodzili: Tadeusz Matyka – założyciel i organista oraz Mieczysław Parucha – kapelmistrz jeżowskiej orkiestry dętej.
Pierwsza próba chóru miała miejsce 4 lutego 2003, a występ inauguracyjny w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w dniu 20 kwietnia. 21 maja 2003 roku chór wystąpił podczas Mszy św. inaugurującej jubileusz 400 lat parafii, której przewodniczył ks. bp Wacław Świerzawski. Kolejny występ chóru miał miejsce w dniu 9 czerwca 2003 z okazji wizyty kanonicznej ks. bpa Mariana Zimałka. 24 czerwca chór wystąpił w kościele Świętego Jana Chrzciciela w Jeżowem podczas sumy odpustowej. Był to pierwszy występ zespołu poza kościołem parafialnym. W tym samym roku chór uświetniał uroczystości spotkania sióstr zakonnych – rodaczek, oraz wizytę Rodziny Radia Maryja i Telewizji Trwam, które zorganizowana w ramach obchodów jubileuszowych parafii.
Podczas spotkania chóru w dniu 22 lipca 2003 wybrano zarząd, w skład którego weszli: Mieczysław Rychlak – przewodniczący, Edward Piskor – zastępca przewodniczącego oraz Teresa Bąk – skarbnik. Z inicjatywy pierwszego dyrygenta, Tadeusza Matyki, chórowi nadano nazwę „Gaudeamus” w dniu 1 sierpnia 2003.
W dniach 7 i 8 września chór uświetniał dwudniowe uroczystości odpustowe, które zakończyły obchody jubileuszu 400 lat parafii. W pierwszym dniu odpustu chór uświetnił oprawę Mszy św., której przewodniczył ks. bp Andrzej Dzięga – ówczesny biskup sandomierski. W styczniu 2004 roku chór uczestniczył po raz pierwszy w Gminnym Przeglądzie „Śpiewajmy kolędy i pastorałki”, organizowanym przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem oraz uświetnił uroczystość nawiedzenia Matki Bożej Fatimskiej w naszej parafii. W 2004 roku chór gościł i koncertował na różnych imprezach organizowanych z okazji jubileuszu 450 lat Jeżowego.
W kwietniu 2005 roku chór uświetnił diecezjalną Mszę św., sprawowaną jako dziękczynienie za życie i posługę pasterską Jana Pawła II. W maju 2006 roku chór Gaudeamus wyśpiewał radosne dziękczynienie podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 65 lat kapłaństwa ks. Ludwika Bielawskiego. W 2007 roku chór przygotował oprawę Mszy św. sprawowanej z okazji otwarcia i oddania do użytku nowego obiektu Gimnazjum w Jeżowem. W 2008 roku uświetnił uroczystości pogrzebowe ks. Ludwika Bielawskiego oraz w połączeniu z innymi chórami parafialnymi uświetnił śpiewem uroczystość powitania Matki Bożej Jasnogórskiej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia w diecezji sandomierskiej (Święty Krzyż).
W lutym 2009 nastąpiła zmiana dyrygenta chóru. Tadeusza Matykę zastąpiła Beata Lewicka. Pierwsze spotkanie z nową dyrygent miało miejsce 21 lutego.
W dniach 13-14 maja 2009 chór brał czynny udział w uroczystości Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej parafii. 28 maja uświetnił oprawą muzyczną Mszę św. sprawowaną z okazji nadania imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego jeżowskiemu Gimnazjum, której przewodniczył abp Stanisław Wielgus. 12 września 2009 chór ubogacił swoim śpiewem uroczystość pożegnania Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji sandomierskiej, która miała miejsce w Sandomierzu.
21 czerwca 2010 chór uświetnił swoim śpiewem uroczystość przyjęcia sakramentu bierzmowania przez trzecioklasistów z Gimnazjum w Jeżowem. Sakramentu udzielił młodzieży ks. bp Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz sandomierski, który świętował wówczas jubileusz 25 lat święceń kapłańskich.
Chór Gaudeamus już na stałe wpisał się w dzieje parafii Narodzenia NMP w Jeżowem. Swoimi występami uświetnia parafialne uroczystości, dba o oprawę Mszy św. podczas świąt i uroczystości liturgicznych, prymicji, jubileuszy kapłańskich. Bierze udział w przeglądach i koncertach na terenie diecezji sandomierskiej oraz występuje gościnnie w sąsiednich parafiach. Swoimi występami ubogaca także wszelkie święta lokalne i patriotyczne, które mają miejsce w Jeżowem. Członkowie chóru uczestniczą ponadto w różnych wyjazdach, pielgrzymkach i spotkaniach.

 

Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS :: Chór GAUDEAMUS ::


Skład osobowy chóru

Dyrygent: mgr Beata Lewicka

Zarząd:

  • Mieczysław Rychlak - przewodniczący,
  • Teresa Bąk - skarbnik.

Członkowie chóru w 2012 roku:

L.p. Imię i nazwisko Głos
1. Teresa Bąk sopran
2. Mieczysław Bednarz tenor
3. Tadeusz Bieniek bas
4. Halina Chowaniec alt
5. Jacek Dąbek bas
6. Władysława Dąbek alt
7. Grażyna Delekta alt
8. Stanisław Drelich tenor
9. Maria Hawryło sopran
10. Małgorzata Kida sopran
11. Maria Kopacz sopran
12. Mieczysław Kopeć bas
13. Kazimierz Krzyś tenor
14. Anna Kubasiewicz alt
15. Janina Majowicz sopran
16. Mieczysław Rychlak tenor
17. Monika Rychlak sopran
18. Stanisława Rychlak alt
19. Kazimierz Słodziński bas
20. Antoni Socha tenor
21. Marek Stępak bas
22. Cecylia Szewc alt
23. Józef Szewc tenor
24. Zofia Tabor-Mścisz alt
25. Maria Woś sopran
26. Józef Zając bas

Próby chóru odbywają się w każdy wtorek o godz. 19:00 w Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem.

 

Dzisiaj