Krucjata Wyzwolenia Człowieka PDF Drukuj Email

Krucjata Wyzwolenia Człowieka to dobrowolne zobowiązanie się do niepicia napojów alkoholowych. Jest to post, wyrzeczenie rzeczy, która sama w sobie nie jest zła, który ofiarujemy za tych, którzy mają problemy z alkoholem.

A niestety, takich osób w Polsce jest dużo.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka nie jest jednak jedynie akcją czy ruchem abstynenckim, lecz szeroko zakrojonym programem wyzwolenia, w którym wyzwolenie z nałogów ma znaczące miejsce. Ks. Blachnicki był przekonany, że źródłem niewoli w człowieku jest lęk mieszkający w jego sercu, który nie pozwala nam żyć w wolności synów Bożych. Lęk jest ucieczką od prawdy. Wyzwolenie z lęku jest kluczem do wolności wewnętrznej.

Słowo "krucjata" wskazuje na to, iż w istocie chodzi o duchową walkę ze złem. Krzyż, jako symbol dobrowolnej ofiary podjętej z miłości, jest jedyną drogą do wyzwalania innych. Aby wejść w tajemnicę krzyża, trzeba pokonać lęk, dlatego zadaniem Krucjaty jest wyzwalanie ludzi z lęku.

Modlitwa jest podstawową drogą Krucjaty. Modlitwa wzmocniona jest postem, abstynencją całkowitą, wyrzeczeniem się napojów alkoholowych pod wszelką postacią. Abstynencja jest czynem miłości, czynem wyzwolenia, podaniem pomocnej dłoni tym, którzy nie mogą już wyzwolić się o własnych siłach. Miłość do słabych braci jest podstawową motywacją abstynencji.

Członkowie Krucjaty zobowiązują się nie tylko do niepicia, ale również nie częstują innych alkoholem i nie kupują alkoholu oraz w miarę swoich możliwości uczestniczą w spotkaniach miesięcznych, podejmują konkretną posługę wobec uzależnionych braci, tworzą środowiska nowej kultury i nowy styl życia, uczą świętowania i spędzania wolnego czasu bez alkoholu, w radości chrześcijańskiej.

Jak powstała KWC?
Bezpośrednią inspiracją do podjęcia przez Ruch Światło-Życie dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka były słowa Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do Polaków 23 października 1978 r.: "Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa..." Obecny na tej audiencji ks. Blachnicki dostrzegł, że jest to apel do Ruchu i trzeba na niego natychmiast odpowiedzieć. Kilka dni później, występując w Radiu Watykańskim, ogłosił uczestnikom Ruchu Światło-Życie, że rozpoczyna się czas przygotowania do podjęcia diakonii wyzwolenia na rzecz młodzieży i całego Narodu. Po powrocie rozpoczął intensywną pracę, i po kilku miesiącach był gotowy program Krucjaty, która została złożona w darze Ojcu Świętemu 8 czerwca 1979 r. w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Polski, na lotnisku w Nowym Targu.

Jaką wymowę mają symbole KWC?
Przesłanie Krucjaty wyraża jej herb. Zawołaniem są słowa "Nie lękajcie się!" często wypowiadane przez Chrystusa, a także często przywoływane przez Jana Pawła II. Przypominają one członkom Krucjaty, że głównym ich zadaniem jest wyzwalanie ludzi od lęku, który czyni człowieka niewolnikiem.

Krzyż to znak Krucjaty wyprawy krzyżowej, a zarazem znak najgłębszej tajemnicy wolności. Zobowiązanie się do niepicia w dzisiejszym świecie, to prawdziwa Krucjata! To wyprawa krzyżowa. Walka pod sztandarem Krzyża!

Litera "M" symbolizuje stojącą pod Krzyżem Maryję wzór naszego oddania się Chrystusowi i zjednoczenia z Nim. Małe "m" po drugiej stronie krzyża to "my", którzy stajemy aby zjednoczyć się z Maryją (Totus Tuus) w oddaniu się Chrystusowi. Dlatego Krucjata Wyzwolenia Człowieka nazywana jest także Dziełem Niepokalanej Matki Kościoła.

Link do strony
www.kwc.oaza.pl
 

 

Dzisiaj