RORATY 2013 PDF Drukuj Email
wtorek, 24 grudnia 2013 08:21

uBoga droga/Tyle masz, ile dasz!

Od 2 do 23 grudnia 2013roku w parafii pw. Narodzenia NMP w Jeżowem trwały poranne RORATY. Hasłem tegorocznych Rorat były słowa: uBoga droga. Skarby niebieskie. W blasku świecących lampionów swoje myśli oddawaliśmy Bogu. W grudniowe popołudnia pracowaliśmy nad dobrymi uczynkami, aby w ten sposób zaznać radości z wylosowania maryjnej figurki i skrzydlatych aniołów. Roratnie kazania (czyli: rozmowy z dziećmi) prowadził ks. Sylwester Serafin.

Pomysł na tegoroczne Roraty dał papież Franciszek. Kiedy go wybierano, jeden z kardynałów powiedział: „Nie zapomnij o ubogich”. A papież natychmiast pomyślał o świętym Franciszku z Asyżu. „Jak bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!” – to była druga myśl papieża.

Zamierzeniem Rorat 2013 „Małego Gościa Niedzielnego” było pokazanie, że Kościół od zarania swoich dziejów dostrzegał i troszczył się o ubogich. Przeżywano Adwent z tymi, którzy w najbiedniejszych kochali Boga ze wszystkich sił. Dzieci, młodzież i dorośli poznali życiorysy następujących świętych i błogosławionych. Bohaterami Rorat byli: papież Franciszek I, święty Franciszek z Asyżu, święta Klara, święty Mikołaj, błogosławiony Edmund Bojanowski, święty Dominik, święty Antoni Padewski, święty Wawrzyniec, święta Jadwiga Śląska, święty Jan Boży, święty Wincenty a Paulo, święty Józef Kalasancjusz, święty Marcin de Porres, święty Brat Albert, święty Albert Hurtado Cruchaga, błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty.

Z listu papieża Franciszka, który dzieci otrzymały w czasie ostatniej Mszy roratniej:

 

Watykan, 12 grudnia 2013

Kochani Chłopcy i Dziewczęta!

Drodzy uczestnicy Rorat „uBoga droga”!

Z radością dowiedziałem się, że dzieci w Polsce przez cały Adwent przychodziły na Msze święte roratnie odprawiane ku czci Najświętszej Maryi Panny. Bardzo mnie to cieszy. Niektórzy z Was wstawali wcześnie rano, by zdążyć na spotkanie z Jezusem, kiedy było jeszcze ciemno. Inni biegli do kościoła po wyczerpujących lekcjach. Wiem, że były Was setki tysięcy. Każdego z Was pozdrawiam i wszystkim dziękuję za miłość, jaką okazaliście w ten sposób Jezusowi.

Wiem też, że Wasze tegoroczne Roraty nosiły nazwę „uBoga droga”. Każdego dnia wspominaliście świętego, który opiekował się biednymi. Nie tylko poznaliście ich piękne życie, ale poszliście też ich śladami, zbierając skarby niebieskie. Bogu niech będą dzięki za Wasze dobre serca!

Dziękuję redakcji „Małego Gościa Niedzielnego” za przygotowanie Rorat o ludziach, którzy swoje skarby gromadzili w niebie. Pozdrawiam Waszych duszpasterzy, którzy zachęcali Was do codziennego udziału w Roratach. Jestem wdzięczny rodzicom, dziadkom i opiekunom, którzy razem z Wami szli „uBogą drogą”. Ucałujcie ich ode mnie.

Chodząc na Roraty, dobrze przygotowaliście się na Boże Narodzenie. Tym bardziej życzę Wam i Waszym rodzicom cudownych Świąt. Na chwałę małego Jezusa śpiewajcie kolędy, dużo rozmawiajcie z rodzicami i rodzeństwem, odwiedźcie chorych i biednych. Nie zapomnijcie też o mnie, klęcząc przed żłóbkiem. Pomódlcie się za mnie, żebym dobrze służył Kościołowi.

Z serca błogosławię,

Franciszek, papież

 

Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 :: Roraty 2013 ::